Domy z kontenerów morskich zdobywają coraz większą popularność w Polsce z wielu różnych powodów. Osoby, które stają przed wyborem technologii budowy, decydują się na budownictwo kontenerowe głównie z uwagi na mniejsze koszty oraz szybszy czas realizacji w przeciwieństwie do budownictwa tradycyjnego. Co ważne ta innowacyjna technologia budowy niczym nie ustępuje domom murowanym. Wręcz przeciwnie, domy z kontenerów morskich zapewniają większą elastyczność ze względu na modułowość.
W każdej chwili można szybko i bez problemu wkomponować kolejny kontener i tym samym powiększyć powierzchnię mieszkalną. W artykule odpowiemy na pytanie, czy domy z kontenerów morskich są energooszczędne.
Jaka izolacja termiczna w domach z kontenerów
Sam kontener, z uwagi na stalową konstrukcję nie zapewnia izolacji termicznej. Zdolność do trzymania ciepła w dużej mierze zależy od rodzaju, a także jakości zastosowanej izolacji, która jest montowana podczas budowy. Najczęściej stosuje się wełnę mineralną, piankę poliuretanową lub polistyrenową o jak najwyższym wskaźniku R. Wskaźnik ten mierzy zdolność izolacji. Izolacja jest montowana nie tylko do ścian, ale także sufitu i na podłodze.
Równie ważnym elementem są odpowiednio dobrane okna i drzwi, ponieważ są to miejsca, które mogą stanowić najsłabsze ogniwo jeśli chodzi o termoizolacyjność. Dlatego stolarka okienna i drzwiowa powinna być jak najlepszej jakości, a także o dobrej izolacji.
Wybór ogrzewania to kolejny ważny aspekt w zapewnieniu wysokiej energooszczędności domu z kontenera morskiego. Rodzaj metody zależy od klimatu, ale także od dostępnych mediów. Równie dobrze można zastosować ogrzewanie elektryczne, gazowe, pompę ciepła, jak i piec na pellet. Wszystko w głównej mierze zależy od budżetu oraz naszych preferencji.
Oprócz powyższych elementów ważne jest także zapewnienie odpowiedniej wentylacji, ponieważ nagromadzona wilgoć może znacząco obniżyć izolacyjność naszego domu.
Jakie wybrać ogrzewanie
Tu niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na szczęście mamy duży wybór w tej kwestii tak samo jak w przypadku budownictwa tradycyjnego. Na pewno największą przeszkodą będzie dostępność mediów na danym obszarze, gdzie znajduje się nasza działka. Kolejny problem to ilość dostępnego miejsca, które chcemy przeznaczyć pod ogrzewanie. Jeśli chcemy stracić jak najmniej przestrzeni, idealnie sprawdzi się piec elektryczny lub kocioł gazowy. Jednak ten rodzaj ogrzewania może generować zbyt wysokie koszty. Rozważyć można także elektryczne ogrzewanie podłogowe. Ten rodzaj ogrzewania zapewnia równomierne rozprowadzenie ciepła po domu.
Dużo tańszym źródłem ogrzewania jest kocioł na pellet. Rozwiązanie to jest ekologiczne i znacznie tańsze w eksploatacji. Jednak trzeba wydzielić miejsce dla kotłowni, a także musimy zapewnić stały dostęp do pelletu.
Kolejnym rozwiązaniem jest zastosowanie pompy ciepła. Jest to bardzo skuteczne rozwiązanie.
Czy domy z kontenerów morskich są energooszczędne – podsumowanie
Domy z kontenerów morskich stanowią świetną alternatywę dla budownictwa tradycyjnego. Pomimo że sam kontener morski nie zapewnia żadnej izolacyjności, należy pamiętać, że jest to jedynie szkielet domu. Tak samo jak w przypadku domów murowanych stosuje się materiały izolacyjne, które mają za zadanie podnieść poziom izolacyjności. Wiele zależy od tego, jakich użyjemy materiałów, a także jakiej będą one jakości. Nie należy zapominać o dobrej jakości oknach i drzwiach, ponieważ możemy przez nie tracić ciepło. Ponadto trzeba zadbać o prawidłową wentylację oraz zapewnić skuteczne źródło ogrzewania. W ten sposób możemy sprawić, że dom z kontenerów morskich będzie w pełni energooszczędny.